SÜGELISED

  • 1. sept. 2020

Haigusest
Sügelised on parasitaarne nakkav nahahaigus, mida tekitab sügelislest Sarcoptes scabiei var. Hominis.

Levik
Nakatumine sügelistesse toimub otsesel kontaktil haigega või kaudselt saastunud voodipesu ja riideesemete kaudu. Haigestuda võivad inimesed sõltumata vanusest, soost ja sotsiaalsest kuuluvusest, kuid sagedamini haigestuvad koolilapsed.

Sümptomid
Sõrmede vahele, kõhule, randmete ja reite sisekülgedele ning tuharatele tekivad punetavad “täpikesed” ja villikesed, millest mõned paiknevad paari kaupa. Väikelastel võib sügeliste lööve paikneda üle kogu keha, kaasa arvatud peopesade, taldade ja kaenlaaluste nahal. Sarnane lööve tekib mitmel pereliikmel või lähedasel inimesel ning see sügeleb piinavamalt õhtuti enne magamaminekut. Sügeliste lööve võib sarnaneda allergilise lööbega, kuid allergiavastased ravimid ei leevenda sügelemist.

Ravi
Sügeliste raviks kasutatakse peremtriin kreemi ja väävlisalvi.

Permetriin kreemi kantakse üle kogu keha (v.a nägu) üks kord päevas. Kreemi hoitakse nahal 8-12 tundi, misjärel tuleks see maha pesta. Permetriin kreemi võib kasutada imikutel alates teisest elukuust. 

Väävlisalvi kantakse üle kogu keha (v.a nägu) eelnevalt pestud nahale üks kord päevas 3-5 järjestikusel päeval. Enne ravimi määrimist tuleb eelnevalt nahale kantud salv maha pesta.

Sügeliste ravi puhul on oluline meeles pidada, et kõiki haigega lähedaselt kontaktseid  (pereliikmed, lapsehoidja, sõber, pinginaaber, seksuaalpartner) tuleb ravida samaaegselt, ka siis, kui neil veel löövet ei ole. Ravimit peab kandma üle kogu keha, mitte ainult nähtavale lööbele, st ka suguelundite piirkonda, taldadele ja küünte alla. Pärast käte pesemist peab ravimit uuesti kätele määrima. Ihu- ja voodipesu tuleb vahetada enne ja pärast ravikuuri ning need tuleb pesta  60°C juures. Pärast ravikuuri lõppu on soovitav kasutada nahahooldusvahendeid, sh niisutavaid kreeme.

Koolilaste haigestumise korral tuleb teavitada õpetajat või kooliõde, et piirata nakkuse edasist levikut kollektiivis ning ennetada lapse kordusnakatumist.

Parima kasutajakogemuse pakkumiseks kasutab see veebileht küpsiseid. Meie veebilehte kasutades nõustud küpsistega. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).