NOORMEESTE VERERÕHUKONTROLL LEIDIS KÕRGENENUD VERERÕHU 5,6%-l ÕPILASEL

  • 24. apr. 2019

Tallinna lõpuklasside noormeeste südametervise kontrolli käigus selgus, et kõrgenenud vererõhku esineb umbes igal kahekümnendal õpilasel. Südamekuu ajendil läbi viidud mõõtmised ja hilisemad kontroll-mõõtmised viidi läbi 2088 noormehega, kes õpivad 9. ja 12. klassides.

Sihtasutuse Tallinna Koolitervishoid juhatuse liikme Valentina Hazinskaja sõnul oli mõnel noorel probleem vererõhuga juba varasemast teada ja nad olid perearstilt juba soovitused saanud. Teiste noortega selgitab kooliõde välja võimalikud riskifaktorid, mis võiksid vererõhku mõjutada välja. 

“Neid noormehi tuleb edasi jälgida ja siis kooliõde otsustab, kas piisab nõustamisest, või kui ka järgnevate mõõtmisega püsivad vererõhunäitajad endiselt kõrgena, suunatakse õpilane perearsti konsultatsioonile,” selgitas Hazinskaja.

Tallinna kooliõed viisid esimese vererõhumõõtmise läbi 1.-4. aprillini ning kõrgenenud vererõhunäit leiti siis 180 õpilasel. 8.-18 aprillini toimunud kordusmõõtmiste ajal selgus, et vererõhunäit on üle normi 64% nendest, kellel tuvastati kõrgenenud vererõhk ka juba esimese mõõtmise ajal. 

Valentina Hazinskaja sõnul proovitakse järgmisel aastal mõõtmised läbi viia juba enne südamekuud, et mõista, kas varasemale ajal, kui kerget närvilisust tekitavad eksamid ja kooli lõpetamine on kaugemal, on tulemus parem. “Teiseks, seoses eksamiteks ettevalmistusega oli raske õpilasi saada tagasi kordusmõõtmisele ja osad jätsidki tulemata, kuigi neil oli vererõhu näit korrast ära juba esimesel korral ja kordusmõõtmine oleks olnud oluline,” lisas Hazinskaja.

Kooliõed on õpilastele tervisenõustamisega abiks nii igapäevases koolielus, kui ka pingelisematel perioodidel, nagu eksamite eel, et võimalikult aegsasti avastada terviseriske ja ennetada haigusi. Regulaarse tervisekontrolliga hindavad kooliõed õpilaste tervist sh kontrollivad vererõhu näitu 1.,3.,7. ja 11. klassis.

Parima kasutajakogemuse pakkumiseks kasutab see veebileht küpsiseid. Meie veebilehte kasutades nõustud küpsistega.