KOOLIÕDE: KOOLILASTEL ON PIDEV UNEVÕLG

  • 26. nov. 2020

Laste toitumisharjumuste kõrval valmistab kooliõdedele muret laste unevõlg. “Kipume unustama, et uni on samasugune füsioloogiline vajadus nagu toit, jook ja õhk, mida hingame. Muide, ilma söömata suudab inimene vastu pidada kauem kui magamata,” juhib 21. Kooli kooliõde Jana Kilg tähelepanu une olulisusele.

Mure pole õhust võetud, Jana Kilg kinnitab, et probleem koorub välja koolides läbiviidavatest terviseküsitlustest, kus õpilased vastavad muu hulgas oma eluviise puudutavatele küsimustele. “Sealt paistab hästi kätte puudulik ööuni, paljud õpilased magavad öösiti keskeltläbi 6-7 tundi. Olukord halveneb vanuse kasvades,” tõdeb kooliõde tõika ning osad gümnaasiumiastme noored ei saa alati sedagi uneaega. “Piisav uneaeg peaks olema sellest palju rohkem. Lapsed, teismelised, noorukid – nad kõik vajavad väljapuhkamiseks 8-10 tundi ööund,” kinnitab kooliõde.

Õpitakse öö läbi

Osad õpilased süüdistavad magamatuses koolikoormust ja oma iva selles kooliõe sõnul kindlasti on. Vanemates klassides on pikad koolipäevad, kui järgneb veel mõni trenn või huviring, pole imestada, et koduste ülesannete juurde jõutakse päris õhtul ja voodisse üsna hilja – lausa südaöö paiku. Kui arvestada, et koolipäev algab paljude jaoks kell 8, tuleb ärgata kella 6.00-07.00 ajal hommikul. 

Kooliõe kabinetti on astunud sisse neidki õpilasi (tavaliselt gümnaasiumiastmest), kes terve öö üleval olnud ja õppinud. “Siis tullakse peavalurohtu küsima. Õpilasega rääkides tuleb valu põhjus kiiresti välja ja ehkki ravimiga saab olukorda leevendada, ei ole sellistes olukordades vaja muud ravimit kui piisav uni,” nendib Jana Kilg.

Kooliõde näeb aga sedagi, et internet ja nutiseadmed mõjuvad halvasti inimeste ajaplaneerimise oskustele. “Õppimine võtab kauem aega, kui ülesannete lahendamise kõrvalt internetis surfata. Ja üldse kiputakse ennast telefoni unustama, ajataju kaob ja laps ei saa arugi, et aeg magama minna, enne kui päris sügav öö juba käes.”

Unepuudus nõrgestab organismi

Mis juhtub, kui inimene ei saa ennast välja magada ja tekib unevõlg? “Immuunsüsteem saab kannatada,” vastab Jana Kilg. “Eriti praegu, kus on käes ülemiste hingamisteede viirushaiguste hooaeg ja on oluline hoida oma immuunsüsteem tugevana,” selgitab kooliõde, kelle sõnul on lisaks koroonaviirusele liikvel veel teisigi viirusnakkuseid nagu sellisel aastaajal ikka. “Ebapiisav uneaeg alandab immuunsust ja inimene muutub haiguste suhtes vastuvõtlikumaks.”

Sama oluline kui kehale, on uni tähtis ka vaimule. “Väljapuhanud inimene on vaimselt tasakaalukam. On ju üsna loogiline, et kui inimene ei ole saanud piisavalt magada, ärritub ta kergemini, ta on väsinud, energiatase on madal ja võib tekkida peavalu või muud tervisekaebused,” kirjeldab Jana Kilg unevõla tagajärgi. Kui selline periood kestab pikemalt,  hakkavad kooliõe kinnitusel tekkima keskendumisraskused, õpilased on raskem tähelepanu koondada, õpitut meelde jätta ja õpitulemused kannatavad. “Siin on otsene seos, kui laps saab ennast välja puhata, siis õpivõime paraneb, oleme seda oma töös näinud,” ütleb kooliõde.

Ja lõpetuseks veel üks sugugi mitte vähetähtis argument, miks peaks laps oma unetunnid täis saama: “Une ajal eritab lapse keha kasvuhormoone. Ehk siis – kui laps saab piisavalt magada, suudab ta ka suureks kasvada.”

Kooliõe soovitused õpilastele ja nende vanematele

“Kui me tahame olla terved ja hästi toimivad, siis selleks on vaja vaadata inimest tervikuna. Hea uni on tervikliku heaolu üks oluline komponent. Et me oleksime terved, rõõmsad ja hästi toimivad ja meie energiatase oleks kõrge, selleks tuleb kõik tervisliku elu komponendid liita üheks tervikuks. Siin on 5 põhimõtet, kuidas seda tervikut luua:

  1. Väärtusta oma uneaega ja maga piisavalt 8-10 tundi öö jooksul
  2. Ära vaata telefoni või arvutit vahetult enne magamaminekut, nende erksinine valgus raskendab uinumist ja rikub une kvaliteeti. 
  3. Toitu mitmekülgselt ja tervislikult
  4. Liigu piisavalt, igapäevaselt 1-2 tundi, võimalusel värskes õhus
  5. Hoia häid suhteid 

Kõik need tegevused toetavad teineteist ja moodustavad terviku, et oleksid terve ja rõõmus”

 

Parima kasutajakogemuse pakkumiseks kasutab see veebileht küpsiseid. Meie veebilehte kasutades nõustud küpsistega.