KANNA KAITSEMASKI ÕIGESTI!

 • 30. sept. 2020

Kanna kaitsemaski õigesti!

Nägu kattev mask on hea võimalus haigusriski tunduvalt vähendada, kuid seda juhul, kui maski kasutatakse õigesti. 

10 lihtsat sammu, kuidas kaitsemaski õigesti kanda:

 1. Enne maski väljavõtmist desinfitseeri käed vähemalt 70% alkoholisisaldusega vahendiga või pese neid hoolikalt seebiga. 
 2. Hoia maski küljekummidest. 
 3. Enne maski kasutamist tuleb veenduda, et see on terve ja kasutamata. 
 4. Kontrolli, et mask saab ette õigetpidi ja et väliskülg ei satuks sissepoole. Kui maski ühes servas on traat, siis see käib üles – nina poole.
 5. Hoides maski küljekummidest, tõmba see näo ette ja vii kummid kõrvade taha.
 6. Kui maskil on ülaosas traat, vajuta see ettevaatlikult vastu nina, nii et mask jääks kindlalt vastu nägu. Väldi seejuures ülejäänud maski puudutamist. 
 7. Õigesti paigaldatud mask algab ninajuurest ja katab kogu lõua. 
 8. Mask tuleb hoida kogu kasutusaja ees ja mitte lasta vahepeal lõua alla rippuma. 
 9. Kirurgilise maski kasutusaeg on kuni 3-4 tundi. Seejärel on soovitatav maski vahetada, sest selle pealispind võib viirust edasi kanda. 
 10. Kasutatud maski ei tohi jätta niisama vedelema, see tuleb visata kaanega prügikasti või kinnisesse kilekotti.

VAATA lähemalt videost:  https://youtu.be/vKbVV9NFp8E 

Kuidas kasutada riidest maski?

Ehkki kirurgilised maskid on tõhusamad kui riidest maskid, on teatav kaitsetoime ka erinevatel kangast maskidel. Riidemask peab olema õmmeldud mitmekordsest riidest, mis kannatab 60 kraadist pesu ja kuumutamist. Maskiks sobivad muuhulgas näiteks puhastuslappide ja mikrokiududega rätikutes kasutatavad materjalid, tihedam nõude kuivatusrätiku kangas, antimikroobsete omadustega padjapüür. Oluline on, et materjal võimaldaks inimesel sellest läbi hingata. Riidest maski kasutamisel kehtivad samasugused reeglid nagu meditsiinilise maski puhul. Kasutatud riidemaski ei tohi samuti jätta lahtiselt vedelema, see tuleb sulgeda kotti või karpi. Riidemaski saab pesta pesumasinas vähemalt 60 kraadise temperatuuri juures

Igasuguse maski puhul tuleb vältida selle pidevat kohendamist ja puudutamist. Pärast maski kasutamise lõppu on oluline pesta taas hoolikalt käed, sest maskile võis sattuda haigusetekitajaid.

 

Parima kasutajakogemuse pakkumiseks kasutab see veebileht küpsiseid. Meie veebilehte kasutades nõustud küpsistega.