Haigusest
Täitõbi on peatäist Pediculus humanus capitus tekitatud parasitaarne nakkav haigus peanahal.
Sümptomid
Esmaseks kaebuseks võib olla kukla- ja kõrvataguste nahapiirkondade sügelemine ning kratsimisest tingituna võib neisse piirkondadesse tekkida mädapõletik. Juustes on näha 2–3 mm suuruseid hallikas-pruuni värvi liikuvaid parasiite ning juuksekarva külge on tihedalt kinnitunud valkjad, ümar-ovaalsed täimunad ehk tingud.
Kes on nakkusest ohustatud?
Peatäide nakkuse võib saada igaüks sõltumata soost, vanusest ja sotsiaalsest kuuluvusest, kuid sagedamini esineb täitõbe lastel.
Levik
Peatäid levivad pea-pea kontaktil täitõve haigega ning kammide, harjade, patsikummide või peakatete vahendusel.
Ravi
Peatäide hävitamiseks tuleb kasutada spetsiaalseid apteegist saadavaid ravimeid (nt permetriin), mille toime on tõestatud. Oluline on rangelt järgida ravimiga kaasasolevat kasutusjuhendit. Tingud tuleb välja kammida spetsiaalse kammiga või mehaaniliselt eemaldada. Kui seitsme või enama päeva möödudes on peanahal nähtavad liikuvad täid, tuleks ravi jätkata. Resistentsust ravimile esineb harva, kuid sellega peab ebatõhusa ravi korral arvestama.
Kodus tuleks järgida desinfektsiooni nõudeid. Haigega kontaktis olnud riideesemed (mütsid, sallid, kraega riided, voodipesu jms) tuleb pesta pesumasinaga vähemalt 20 minutit ning masinapesuks mittesobivaid esemeid hoida kaks nädalat suletud kilekotis. Kamme ja juukseharju tuleb hoida 60°C vees 5–10 minutit. Toad tuleb põhjalikult tolmuimejaga koristada.
Ravi peavad saama samaaegselt kõiki perekonnaliikmeid. Samuti tuleks välja selgitada võimalik nakkusallikas (nt lapse sõber või pinginaaber), kelle ravi peab toimuma samaaegselt.
Nakatumise korral tuleb teavitada ka koolitervishoiutöötajat, et nakkuse edasise leviku tõkestamiseks viia läbi täiendav kontroll.
Nakkuse vältimine
Nakatumise vältimiseks tuleks kasutada ainult isiklikku kammi, juukseharja ja patsikumme ning vältida võõraste peakatete kandmist.