Oktoobri viimasel nädalal algab koolivaheaeg. Paljudel peredel on tehtud juba vaheajaplaanid, samas kasvab taas koroonaviirusesse haigestumine. “Kui vähegi võimalik, võiks välismaareisi ära jätta. Praegusel ajal on hea viibida palju värskes õhus ja teha seda koos pere või väiksema seltskonnaga,” kinnitas SA Tallinna Koolitervishoid juht Kädi Lepp.
Tallinna Koolitervishoiu juht Kädi Lepp ütles, et nädalake puhkust kulub õpilastele kindlasti ära, kuid COVID-19 viiruse levikunumbrid on tõusutrendis, haiglate koormus lähedal taas kriitilisele ja sellepärast paluvad kooliõed koolivaheaja veetmisel järgida ohutusnõudeid. “Lapsed ise ei põe koroonaviirust reeglina raskelt, kuid ohus on nende täiskasvanud lähedased, eriti eakamad inimesed,” selgitas Lepp. “Siinkohal tuletame meelde, et üle 12. aastaseid lapsi saab koroonaviiruse vastu vaktsineerida ning üks koht, kus kaitsesüsti tehakse, on just kooliõe kabinetis. Eelnevalt tuleb õpilasel esitada kooliõele kas paberil või elektrooniliselt allkirjastatud lapsevanema luba. Loomulikult tuleks ka lapsevanematel vaktsineerimas ära käia, vaid nii on lootust, et saame haigestumiste arvu pidurda.”
Kõigest hoolimata ei pea lapsi kogu koolivaheaja kodus kinni hoidma. “Meie esimene soovitus on just viibida võimalikult palju õues värske õhu käes, liikuda, mängida õuemänge, teha tervisesporti,” tõi Lepp välja kooliõdede esimese soovituse. “Õues levivad viirused halvemini ning lisaks tugevdavad vabaõhutegevused organismi, siis ei hakka ka haigused nii kergesti külge. Muidugi tuleks ka õues viibides hoida kaaslastega veidi vahet, eriti kui inimesi on koos rohkem.”
Esmaspäevast hakkavad kehtima valitsuse uued piirangud, mida kooliõed paluvad järgida. “Koolivaheajal liigutakse rohkem ringi, käiakse kinos, spaas, kohvikus. On vanemaid, kes võtavad töölt selleks ajaks puhkuse, et koos lastega aega veeta. Kooliõed peavad ühise kvaliteetaja veetmist väga tervitatavaks, palume lihtsalt kinni pidada kehtestatud terviseohutuse nõuetest. Kohtades, kus kehtib maskikandmise ja vaktsiinitõendi näitamise kohustus, tuleks seda teha. Nooremad lapsed, kel pole COVID-kaitsesüsti ja kes ei pea kandma ka siseruumides maske, peaksid selle võrra enam keskenduma hügieeninõuetele,” rääkis Kädi Lepp. Jätkuvalt aitab viiruste leviku vastu käte pesemine või desinfitseerimine, kooliõed soovitavad lastele meelde tuletada, et sõbraga ei tohiks samast joogipudelist juua ning ühest ja samast pirukast või hamburgerist hammustada. Ta lisab, et soovitus viletsa enesetundega kodus püsida, kehtib ka koolivaheajal. “Kui laps on nohune-köhane, ei tohiks ta minna sõpradega välja.”
Paljud pered on koolivaheajaks broneerinud reisi kuhugi teise riiki. “Reisides puutume kokku suurema hulga teiste inimestega, küll lennujaamas või sadamas, siis juba lennukis, laevas, hotellis, turismi- ja puhkuseatraktsioonide juures. Reisides toovad inimesed võõrsilt kaasa uue tüvega viirusevorme ja üldiselt kipuvad koolivaheajad hiljem ka koroonaviiruse põdejate statistikas kajastuma.” Lepa sõnul mõistab ta peresid, kes on ehk pikalt puhkust planeerinud ja sooja päikese alla saamisest unistanud. “Ega me minemast keelata kedagi saa, kuid soovitame vanematel kaaluda võimalust reis praegu ära jätta või edasi lükata. Kui aga pere otsustab siiski minna, palume ka võõrsil pidada kinni hügieenist, vältida rahvarohkeid kohti ning järgida antud riigis kehtivaid ohutusnõudeid. Reisilt tagasi tulles peaks olema valvas haigusnähtude suhtes,” rõhutab Lepp.
“Meie, kooliõed, soovime, et lapsed koolivaheajal puhkaks, õues viibiks ning häid emotsioone koguks. Midagi pole teha, haigestumine kasvab, peame olema oma tervise osas ettevaatlikud, kuid ka raskemal ajal leidub võimalusi, kuidas huvitavalt aega veeta,” ütles Tallinna Koolitervishoiu juht Kädi Lepp.