Haigusest
Gripp on äge viiruslik haigus. Gripp levib puhangute, epideemia ja pandeemiana. Kõige enam haigestuvad grippi lapsed, kuid hospitaliseerimised ja surmajuhud tekivad peamiselt eakate, krooniliste haigustega inimeste hulgas.
Gripi tekitajaks ortomüksoviiruste (Orthomyxoviridae) sugukonda kuuluvad viirused. Grippi põhjustavad A-, B- ja C-gripiviirused. Pandeemilise potentsiaaliga on ennekõike A-gripi viirused.
Levik
Gripi nakkusallikaks on haige inimene. Haige ohustab teisi päev enne sümptomite ilmumist, nakkavuse periood kestab kuni 7 päeva, väikelastel kuni 21 päeva. Viirus levib tavaliselt aevastamisel või köhimisel vabanevate piiskade abil. Viirused võivad levida ka erinevatel pindadel olevate pritsmete kaudu, aga ka pesemata kätega enda või kellegi teise suud või nina puudutades.
Sümptomid
Haiguse tundemärkideks on kiirelt tõusev kõrge palavik, peavalu, kuiv köha ja/või nohu, väsimus ja nõrkus, lihase- ja liigesevalu. Gripiga võivad kaasneda rasked probleemid nagu kopsupõletik ja krooniliste pulmonaalsete ning kardiovaskulaarsete haiguste ägenemine.
Ravi
Enamik gripiviiruseid on vastuvõtlikud viirusevastastele ravimitele. Kuna viirusevastased ravimid on retseptiravimid, siis määrab vajaliku ravimi haigele arst. Antibiootikumidest gripi puhul abi ei ole.
Allikas: vaktsineeri.ee
Ennetamine
Gripp on raske hingamisteede nakkushaigus, mille vastu on olemas vaktsiin. Gripivakstiini on soovitatav teha enne haigestumise kõrgperioodi, septembris või oktoobris. Immuunsus kujuneb välja kahe nädala jooksul peale vaktsineerimist ja selle mõju kestab aasta. Lisaks tasuks meeles pidada nõuandeid, kuidas grippi vältida:
- Väldi kontakti haigestunud inimesega! Samuti kui oled ise haigestunud, peaksid haiguse leviku takistamiseks vältima kontakti teiste inimestega.
- Haigestumisel ära kooli tule, vaid ravi ennast kodus!
- Kui aevastad või köhid, siis kata suu ja nina pabertaskurätikuga. Viska see hiljem prügikasti!
- Pese käsi vee ja seebiga või desinfitseeriva lahusega. Eriti oluline on see pärast köhimist ja aevastamist!
- Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist. Gripp levib sageli siis, kui puudutatakse pisikutega kaetud esemeid ning seejärel oma silmi, nina või suud.
- Hoia au sees tervislikke eluviise! Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, väldi stressi ning söö mitmekülgset ja täisväärtuslikku toitu!
- Väldi haigestumise kõrgajal ühistransporti! Gripiviirused levivad väga hästi just halvasti õhutatud suletud ruumides ja ühissõidukites. Vabas õhus on nakatumise oht madalam.