VAKTSINEERIMINE

  • 1. sept. 2020

Vaktsineerimine on looduslähedane viis immuunsuse kujundamiseks. Vaktsiin sisaldab haigust tekitava viiruse või bakteri neid osakesi, mille kaudu immuunsüsteem haigustekitaja ära tunneb. Haigust ennast nende tõttu aga ei kujune. Seega sünnib vaktsineerimise tulemusel samasugune immuunsus, nagu nakkushaiguse läbipõdemisega, kuid ilma ohu ja vaevata.

Vaktsineerimist teostab kooliõde riikliku immuniseerimiskava alusel järgmiste nakkushaiguste vastu:

Õpilaste läbivaatused ja vaktsineerimine toimub lapsevanema nõusolekul. Kooliõe poolt kogutud terviseandmed kantakse üldisesse terviseinfosüsteemi, kuhu on ligipääs vaid tervishoiutöötajatel ning patsiendi portaali kaudu alaealise õpilase seaduslikul esindaja.

Koolilaste vaktsineerimiste kalender

6-7 aastat – viies difteeria-teetanus ja poliomüeliit (perearsti juures enne kooli)
12-aastased tüdrukud – inimese papilloomiviirus (HPV)
13 aastat – teine leetrid-mumps-punetised
15-17 aastat – kuues difteeria-teetanus-läkaköha

Kas on üldse vaja vaktsineerida?

Vaktsineerimine on rangelt soovituslik, kuid lõppotsuse vaktsineerimise kohta teeb alaealiste puhul lapsevanem. Informeeritud otsuse tegemiseks soovitame tutvuda Terviseameti veebilehega vaktsineeri.ee ning konsulteerida kooliõe või mõne muu meedikuga.

Otsustamiseks mõtteainet:  tuberkuloos sageneb Eestis; teetanus ja difteeria on surmaga lõppevad (NB! Hiljuti oli suurem difteeriapuhang Lätis); läkaköha põhjustab imikutel hingamisseiskust; leetrite tüsistuseks on ajupõletik; mumps – poistel tüsistuseks viljatus; punetised – loote väärarengu risk, kui raseduse ajal põdeda ning punetised võivad kergesti nakata.

Müüdid vaktsineerimisest

Vaktsineerimise kohta levib mitmeid müüte, mida ekslikult uskudes on paljud vaktsineerimisest loobunud ning seeläbi enda ja teiste tervise ohtu seadnud. Terviseameti loodud lehel vakstineeri.ee on välja toodud enimlevinud müüdid ja põhjenduse, miks need tõele ei vasta.

Kui olete mõnda müüti kuulnud (nt vaktsiinid sisaldavad ohtlikke aineid, põhjustavad raskeid haigusi ja kõrvaltoimeid) ja kahtlete, kas neil on tõepõhi all või ei, siis soovitame kindlasti tutvuda Terviseameti selgitustega siin.

 

Parima kasutajakogemuse pakkumiseks kasutab see veebileht küpsiseid. Meie veebilehte kasutades nõustud küpsistega.